jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Akara błękitna
rejestracja przypomnienie hasła

Akara błękitna (Aequidens pulcher)

Akara błękitna  - Aequidens pulcher
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy:
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Kolumbia, Panama, Trynidad i Wenezuela
Wielkość (samiec/samica): 15 /10
Zalecana pojemność
akwarium:
150 litrów
Zalecana długość
akwarium:
100 cm
Temperatura: 20-28 °C Karta-temp
pH: 7-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Jest rybą tolerancyjną i dobrze czuje się w akwarium. Jako ,,standardowa” pielęgnica posiada podobne wymagania i zwyczaje do niedużych gatunków z Ameryki Środkowej. Jej ciało mieni się barwami niebieskozielonymi, z połyskującymi metalicznymi łuskami. Samiec jest zwykle większy od samicy i ma zaostrzoną płetwę odbytową. Nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego, w którym mieszkają małe i delikatne gatunki. Ogólnie akary błękitne są tolerancyjne dla przedstawicieli swojego gatunku, lecz stają się one bardzo opiekuńcze w czasie tarła dla swojej ikry lub narybku, dlatego też mogą zaatakować. Tworzy swój rewir w przydennej i środkowej partii wody. Piękne ubarwienie jest szczególnie widoczne na tle ciemnego podłoża, gdy zbiornik jest oświetlony z boku.
Akwarium: Wymaga dużego akwarium, w których mocujemy rośliny kamieniami lub sadzimy je w doniczkach. Często przekopuje podłoże, uszkadzając przy okazji słabiej ukorzeniające się i delikatniejsze rośliny. W zbiorniku wskazane jest umieszczenie roślin pływających Na dnie powinno się znaleźć kilka ładnych, umytych kamienie. Woda powinna mieć twardość 7-12 N oraz pH około 7. Woda musi być czysta, dlatego też należy ją częściowo zmieniać (1/4)
Pokarm: Zjada wszystkie rodzaje pokarmów, zarówno suchy jak i żywy.
Rozróżnianie płci: Samiec jest zwykle większy od samicy i ma zaostrzoną płetwę odbytową.
Rozmnażanie: Generalnie sposób rozmnażania nie wiele się różni od Akary z Maroni, ale dużo łatwiej jest dobrać odpowiednią parę. Ryby trzymane gromadnie z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej (około 7-8 cm) zaczynają się dobierać parami. Do odpowiedniej opieki nad potomstwem wymagane jest piaszczyste podłoże, w którym ryby wygrzebują gniazda. Dobrana para zaczyna przygotowywać sobie gniazdo – czyści kamień, obok wykopuje dołek, usuwa pobliskie rośliny, a następnie na dokładnie oczyszczonym pyszczkami kamieniu składa kleistą ikrę w liczbie 100 do 200 sztuk. Przed tarłem należy usunąć inne ryby z akwarium, gdyż grozi im poturbowanie lub nawet śmierć. Samiec i samica na zmianę opiekują się ikrą. Po trzech dniach wylegają się małe akary, które natychmiast przenoszone są do dołka obok kamienia. Po 4-6 dniach narybek zaczyna pływać i nadal pozostaje pod opieka rodziców. Narybek karmimy najpierw pierwotniakami, a potem drobnym planktonem lub węgorkami. Dorosłą parę należy wyłowić kiedy przestaje się interesować młodymi. Dobrze dobrana para może się trzeć kilkakrotnie w jednym sezonie. Dojrzałą parę można trzymać tylko w parami w osobnych akwariach.
Miejsce w zbiorniku: dno/środek Karta-aqua2
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?