jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Akara Cętkowana
rejestracja przypomnienie hasła

Akara Cętkowana (Laetacara curviceps)

Akara Cętkowana - Laetacara curviceps
Źródło: http://lh5.ggpht.com/_bvQEvMbaRD8/Rfo6gNniBoI/AAAAAAAABdQ/O8yPMELdGyU/P1070929.JPG
Inne nazwy: Dwarf Flag Cichlid
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Ameryka Południowa: Brazylia, Amazonka
Wielkość (samiec/samica): 9 /7
Zalecana pojemność
akwarium:
brak danych
Zalecana długość
akwarium:
brak danych
Temperatura: 24-29 °C Karta-temp
pH: 6-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Na pokrywach skrzelowych i pod oczyma, charakterystyczne błyszczące turkusowe cętki (stąd nazwa tego gatunku).

Akara cętkowana jest jedną z najspokojniejszych pielęgnic. W dużym zbiorniku może być trzymana razem z innymi spokojnymi pielęgnicami, jak np. skalary, paletki czy pielęgniczki. W mniejszych akwariach bardziej odpowiednie będzie towarzystwo mniejszych ryb np. z rodziny kąsaczowatych (brzanki, żałobniczki, bystrzyki).

Należy jednak pamiętać, że jak każda pielęgnica, także akara cętkowana staje się agresywna w okresie tarła. Broniąc ikry może atakować nawet większe od siebie ryby, dlatego w takiej sytuacji najlepiej przenieść parę tarlaków do osobnego zbiornika.
Akwarium: Naturalnym siedliskiem akary są płytkie stojące wody i tereny bagienne na leśnych obszarach.
Aby stworzyć warunki zbliżone do naturalnych akwarium powinno być mieć ciemne podłoże, a oświetlenie musi być nieco przytłumione. Można do tego celu wykorzystać rośliny pływające, które rozproszą i osłabią światło.

Jako dekoracji można użyć kawałków drewna, korzeni i płaskich kamieni. Ruch wody powinien być jak najmniejszy. Akary są wrażliwe na podwyższający się poziom azotanów.
Pokarm: Ryba wszystkożerna. Można ją karmić pokarmem płatkowanym oraz żywym i mrożonym (ochotka, larwy komarów, wodzień, itp.) i pokarmem roślinnym jako uzupełnienie diety.
Rozróżnianie płci: Dosyć trudne do określenia. Dorosłe samce są nieco większe niż samice i mają bardziej zaostrzone płetwy grzbietową i odbytową.
Rozmnażanie: Najlepiej jest trzymać grupę kilku osobników i pozwolić im samodzielnie dobrać się w pary. Rozmnażanie jest dosyć łatwe. Dobraną parę przenosimy do oddzielnego akwarium. Woda powinna być lekko kwaśna i miękka (poniżej 5°). Para sygnalizuje gotowość do tarła wybarwiając się na ciemniejszy niż zwykle kolor.

Ikra jest składana na płaskiej powierzchni uprzednio dokładnie oczyszczonej. Zazwyczaj jest to duży płaski kamień. Młode wylęgają się po 2-3 dniach. Samiec strzeże terytorium a samica opiekuje się ikrą.

Akary mają w zwyczaju wykopywać dołki w okolicy, w której złożona została ikra. Tam przenoszone są młode po wykluciu z jaj. Po kolejnych 5-7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać.
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?