jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Zbrojnik niebieski
rejestracja przypomnienie hasła

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus)

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus
Inne nazwy: Glonojad
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Wystepowanie: Ameryka Południowa (zlewisko Amazonki, stojące i płynące wody z leżącymi na dnie pniami i gałęziami)
Wielkość (samiec/samica): 15 /15
Zalecana pojemność
akwarium:
100 litrów
Zalecana długość
akwarium:
80 cm
Temperatura: 22-29 °C Karta-temp
pH: 6-8
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Łagodna ryba, dobrze nadająca się do większości akwariów. Większość dnia spędza w ukryciu i zaciemnionych miejscach. Idealne są do tego skalne kryjówki, zakamarki wśród korzeni lub roślin. Jeśli takich miejsc brakuje w akwarium glonojada można często spotkać ukrytego za elementami wyposarzenia, np. za rurą od filtra, grzałką, itp.

Unikalną cechą dla rodzaju Ancistrus są charakterystyczne rozgałęzione wyrostki, "rogi", które można zaobserwować na głowach samców. U samic nie występują lub są dużo mniejsze.

Zbrojniki są łagodnymi rybami i tolerują obecność większości ryb, z tego względu idealnie nadają się do akwariów ogólnych. Agresję wykazują natomiast samce, gdy znajdą się w zbyt bliskiej odległości od siebie.

Glonojady są dosyć tolerancyjne jeśli chodzi o warunki, dlatego można je spotkać w praktycznie każdym akwarium. Są to ryby stosunkowo długowieczne, nierzadko można spotkać osobniki w wieku 10-12 lat.
Akwarium: Najlepiej duże z czystą wodą. Glonojady lubią silny przepływ wody dlatego konieczna jest wydajna filtracja. Zalecane kryjówki z kamieni, korzeni i roślin, szczególnie jeśli w jednym akwarium hodowane są dwa samce (gdyż tworzą rewiry).
Więcej samców trzyma się w dużym zbiorniku.
Pokarm: Głównie roślinny, glony, także pokarm suchy i żywy. W akwarium konieczne są korzenie zapewniające źródło błonnika.
Rozróżnianie płci: Samce mają na głowie wyraźne wyrostki. U samic są one znacznie krótsze lub wcale nie występują.
Rozmnażanie: Tarło odbywa się w kryjówkach. Ikrą i wykluwającymi się larwami opiekują się samce, które zaciekle bronią swoich rewirów.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium Karta-aqua1
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?