jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Skalar Żaglowiec
rejestracja przypomnienie hasła

Skalar Żaglowiec (Pterophyllum Scalare)

Skalar Żaglowiec - Pterophyllum Scalare
Inne nazwy: Żagiel, Angel, Angelfish
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Ameryka Południowa, gł.dorzecza Amazonki
Wielkość (samiec/samica): 20 /20
Zalecana pojemność
akwarium:
150 litrów
Zalecana długość
akwarium:
100 cm
Temperatura: 24-28 °C Karta-temp
pH: 6-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Skalar to jedna z najczęściej spotykanych w akwariach ryb. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznym, pięknym kształtom. Wysokie, rozłożyste płetwy grzbietowa i odbytowa mogą przywodzić na myśl żagiel, stąd też popularna nazwa tego gatunku.

Jest to spokojna, wręcz majestatyczna ryba o pokojowym usposobieniu względem współmieszkańców akwarium. Należy jednak uważać na to jakie ryby umieścimy w jednym zbiorniku razem ze skalarami. Niektóre kąsaczowate, np. brzanki mogą podgryzać skalarom płetwy.

Skalary są rybami stadnymi, więc w jednym akwarium powinno się trzymać przynajmniej kilka sztuk. W hodowli otrzymano wiele ciekawych odmian barwnych.
Akwarium: Mimo, że ryba ta jest bardzo popularna, szczególnie wśród początkujących akwarystów, to jednak jej utrzymanie wymaga pewnego wysiłku i wiedzy. Należy pamiętać, że są to duże ryby, osiągające w optymalnych warunkach ok 20 cm długości, a co ważniejsze ich ciało jest bardzo wysokie. Akwarium musi więc być przede wszystkim wysokie, co najmniej 50 cm, wtedy też skalary urosną do pełnych rozmiarów i będą się prezentować w całej okazałości. Dodając do tego fakt, że najlepiej hodować kilka tych ryb razem, ławo zauważyć że kilkudziesięciolitrowe akwarium będzie zdecydowanie za małe by zapewnić im wygodne warunki.
Pokarm: Pokarmy suszone, pokarm żywy, tabletki i płatki.
Rozróżnianie płci: U dorosłych samców można zauważyć guz tłuszczowy w postaci bardziej wypukłego czoła, natomiast u samic czoło jest gładkie.
Rozmnażanie: Po dokonaniu selekcji samice wybierają najsilniejszych samców. Tarło polega później na znalezieniu odpowiedniej rośliny do złożenia ikry(często grube, duże rośliny- kryptokoryny, nurzaniec olbrzymi).

Ryby w środowisku naturalnym pilnują i strzegą narybku, jednak w hodowlanych odmianach trwa to zwykle do 5 godzin, potem narybek może zostać zjedzony.
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?