jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Pielęgnica Eliota
rejestracja przypomnienie hasła

Pielęgnica Eliota (Thorichthys ellioti)

Pielęgnica Eliota - Thorichthys ellioti
Źródło:
Inne nazwy: Thorichthys maculipinnis, Elliot's cichlid, Elliota
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Południowy Meksyk
Wielkość (samiec/samica): 17 /15
Zalecana pojemność
akwarium:
200 litrów
Zalecana długość
akwarium:
100 cm
Temperatura: 24-28 °C Karta-temp
pH: 7-8
Twardość: twarda
Charakterystyka: Pielęgnica Eliota jest blisko spokrewniona z pielęgnicą Meeka. Na pokrywach skrzelowych ma podobnie jak Meeka charakterystyczne czarne plamy z błękitną obwódką. Służą one do odstraszania intruzów - ryba w sytuacji zagrożenia odchyla skrzela, co powoduje że wydaje się ona znacznie większa niż w rzeczywistości. Płetwa grzbietowa przy krawędzi pomarańczowoczerwona, skrzela i brzuch w zależności od usposobienia przybierają mniej lub bardziej intensywny czerwony odcień. Po bokach dwie czarne plamy, a całe ciało pokryte jest błękitnymi plamami.

Rybka ta jest umiarkowanie agresywna, nadaje się do akwariów towarzyskich pod warunkiem że w akwarium nie będzie innych agresywnych mieszkańców. Względem swojego gatunku przejawia znaczną agresję, dlatego w jednym akwarium należy trzymać dobraną parę tych pielęgnic. Samce rywalizują między sobą i istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie słabszy zostanie zabity.

W naturze występuje razem z takimi gatunkami jak pielęgnica salvini, niebieskołuska, Cichlasoma urophthalmus
Akwarium: W naturalnych warunkach gatunek ten żyje w wodach słabo nasłonecznionych, otoczonych lasami. Korzenie drzew porastają brzegi dające pielęgnicom schronienie, a dno pokryte jest opadłymi liśćmi.

Jeśli chcemy odtworzyć takie warunki to akwarium o długości przynajmniej metra musimy wyposażyć w liczne kryjówki w postaci korzeni, kawałków drewna i kamieni. Oświetlenie niezbyt silne, przytłumione.

Woda musi być regularnie podmieniana, bo gatunek ten jest podatny na infekcje spowodowane słabą jakością wody.

Na dnie układamy drobnoziarnisty żwirek lub piasek. Rośliny nie są konieczne i w naturalnym środowisku tych ryb praktycznie nie występują. Możemy natomiast wykorzystać rośliny pływające, które dodatkowo rozproszą światło.
Pokarm: Larwy owadów, przede wszystkim komarów, a także wodzienia i kryl w postaci żywej i mrożonej.
Rozróżnianie płci: Samiec jest wyraźnie większy od samicy, ma też dłuższe i zaostrzone płetwy grzbietową, ogonową i odbytową.

Samica posiada dodatkową czarną plamę z lśniącymi niebieskimi plamkami w przedniej części płetwy grzbietowej.
Rozmnażanie:
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?