jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Glony » Forum » Jak skutecznie zwalczać glony
rejestracja przypomnienie hasła
Glony

Glony

Identyfikacja glonów, sposoby na ich zwalczanie.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy32 członków 44 dyskusji

Właściciel

adamus1305

adamus1305
Data utworzenia
14.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Miszczu Miszczu (13) tomeczek439 tomeczek439 (11)
Odpowiedz

Glony

Jak skutecznie zwalczać glony

24.11.2009, 16:39 jakubek1994 pisze
user
Jakiego preparatu najlepiej użyć do zwalczania brunatnych i dość trudnych do usunięcia "mechanicznie" glonów? (Pyszczaki niestety ich nie jedzą :( )


24.11.2009, 22:18 Anais pisze
user
lepiej nie kupować chemii - może to poważnie zaszkodzić. :/

Najlepiej podawać związki azotu.
Brak związków azotu w wodzie niezbędnego do prawidłowego wzrostu roślin. Wystarczy wiec usuwać je mechanicznie i podawać nawóz.

Jeśli poziom azotu jest zbyt niski (należy go podnieść do 10) jeśli za wysoki (należy obniżyć) ale w obu przypadkach wystąpią owe glony.

Jeśli nawożenie azotem nie pomoże należy zastosować antybiotyk (erytromecynę - 1g a 250 l przez 4 dni)

Walka może okazać się skuteczna jeśli mamy w akwa dużo roślin.

Sama się z nimi borykam :/ czasem jest lepiej czasem gorzej ale warto próbować.
Czytać i testować sposoby...

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

26.11.2009, 19:03 Anais pisze
user
Ostatnio czytałam o wpływie oświetlenia podczas walki z glonami...

Opinie są różne ale można spróbować :

Od tygodnia zmniejszyłam oświetlenie do 8h na dobę. Dodatkowo osłoniłam okna by akwarium ni korzystało z oświetlenia słonecznego (powinnam to już była zrobić wcześniej).

Oprócz tego regularnie mechanicznie usuwałam glony. Podawałam nawóz PMDD oraz zielona herbatę, podmieniałam wodę. Dokupiłam rośliny.

No i... widać efekty :) wszystkie glony zniknęły. Pozostał tylko jeden gatunek glonów nitkowych. Osadzają się na już wcześniej zakurzonych roślinach oraz żwirku.

Żwirek usuwam systematyczni, rośliny czyszczę lub obrywam.

Powoli posuwam się do przodu :)

Polecam to ograniczenie światła :) i odpowiednie nawożenie (odpowiedniej ilości roślin - im więcej roślin tym mniej glonów) oraz systematyczne mechaniczne usuwanie.

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

27.11.2009, 23:12 jakubek1994 pisze
user
Dzięki :)


20.02.2010, 20:52 Marco pisze
user
Hej . CZy jeśli używam preparat do walki z glonami ,mogę przeprowadzać podmiany wody?

DeviantArt :D : http://marco1994.deviantart.com/

09.04.2010, 20:56 tomeczek439 pisze
user
a jak walcze z krasnorostami walcze z nimi zieloną herbatą podmianą wody i kompiele w rostworze wody z cytrynką


09.04.2010, 20:56 tomeczek439 pisze
user
a jak walcze z krasnorostami walcze z nimi zieloną herbatą podmianą wody i kompiele w rostworze wody z cytrynką ma ktoś jeszcze jakiś pomysł


11.04.2010, 06:55 Gucio_55 pisze
user
Podałem w innym wątku - ja swoje wykończyłem EasyCarbo.


03.12.2011, 20:43 marcin21 pisze
user
Inwazje glonów w akwarium powoduje;
1-niewłaściwe oświetlenie
2-brak podmian wody , albo nie częste
3-wzrost związków azotowtch
Azotany gromadzą się w wodzie na skutek rozkładu substancjibiałkowych i stanowią końcowy produkt tej przeniany.Przy stężeniach;
- do 40mg/l są nieszkodliwe dla ryb i wspomageją wzrost roślin
-od 40do80mg/l powoduje wzrost glonów
-od 80do140mg/l następuje zahamowanie rozwoju roślin i gwałtowny wzrost glonów,w tokim stężeniuazotany stają sie szkodliwe dla ryb i konieczna jest natychmiastowa podmiana wody
-od 140mg/l natychmiastowa wymiana wody.


27.04.2024, 08:09 Reklama pisze
user
Odpowiedz