jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Podmiana wody
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Podmiana wody

30.11.2009, 16:18 Anais pisze
user
...ale mówimy o filtrze wewnętrznym tak? Czyścisz go co 3 tygodnie.
...bo raczej nie o filtrze zewnętrznym, który można nawet 3 miesiące nie czyścić :)

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

30.11.2009, 19:04 losarturos79 pisze
user
tak o wewnetrznym.....


30.11.2009, 21:34 Anais pisze
user
hym, to i tak rzadko jak na wewnętrzny ale skoro ślicznie wszystko działa to dobrze :)
Kolejny dowód na to, że każde akwarium to wyjątkowy twór :D i czasem teoretyczne zalecenia można sobie wsadzić w kieszeń :D bo liczy się doświadczenie, jak coś działa to działa i już :)

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

30.11.2009, 21:39 thetomo✔ pisze
user
Też jestem zwolennikiem odstawiania wody na 24h przy starcie. Nie dodaję żadnej chemii, bo potem zdarzają się problemy z utrzymaniem pH. Podmianki ♒ zwykle robię jak rzadziej niż co pół roku. Jak zadba się o azotany i azotyny, to wszystko jest OK i ryby też happy :]

http://akwarystykadlafanatyka.pl • Nec temere, nec timide...

01.12.2009, 12:45 gosc pisze
user
Ja niestety jestem zmuszona do regularnych, cotygodniowych podmian. W przeciwnym razie mam ogromne problemy z poziomem NO3. Wody nie odstawiam, nigdy nie odstawiałam, żadnych uzdatniaczy też nie używam. W mojej miejscowości woda jest całkiem niezła, więc z tym akurat problemów nie mam :)


01.12.2009, 13:05 Latifa pisze
user

A ja się zdziwiłam ostatnio. Jak niektórzy może pamiętają mam akwarium z welonami 4 sztuki w 112L. Akwa jest teraz pod opieką rodziców, od jakichś ponad dwóch miesięcy. Jak mnie nie było to wodę brat podmienił tylko raz w jakiejś małej ilości i raz tata wyczyścił filtr. Efekt jest taki że ryby są zdrowe żywotne i nic im nie jest. Dodam, że mama je karmi codziennie.. Sądziłam kiedyś, że jak nie podmienie wody co tydzień to będzie taki poziom NO3, że ryby popadają. A tu proszę, nawet maja się lepiej niż jak woda była non stop podmieniana :). Pewnie jest to kwestia dużej ilości bakterii w kaskadzie (gąbki i ceramika) i tego, że mam rośliny. Ale mimo wszystko byłam w lekkim szoku. Wiadomo jak welony brudzą.

patrz mój nowy profil -->jasminaa

01.12.2009, 15:45 thetomo✔ pisze
user
A mierzyłaś poziom NO3? - tak z ciekwaości

http://akwarystykadlafanatyka.pl • Nec temere, nec timide...

01.12.2009, 20:04 Anais pisze
user
thetomo✔ pisze:
(...)Jak zadba się o azotany i azotyny, to wszystko jest OK i ryby też happy :]

Możesz podać jak dbasz o te azotany i azotyny że udaje ci się podmieniać wodę raz na pół roku? :)

Ciekawi mnie to bo ja podmieniam różnie raz na tydzień, raz na 2 tyg. bo jednaj poziom azotanów wzrasta powyżej 10 i podmiana jest już konieczna. Poza tym Takashi Amano zaleca podmianę wody nie rzadziej niż 2-3 razy na miesiąc.

Wiec możesz coś ciekawego swoimi metodami mi podpowiesz? :)
Chętnie poczytam co masz do powiedzenia, może nauczę się czegoś nowego ^^


"Częste wymiany wody to konieczność, gdyż woda ma tendencje do zanieczyszczeń, zwłaszcza kiedy działanie filtra biologicznego nie jest jeszcze ustabilizowane, krótko po utworzeniu akwarium. Regularne wymiany wody będą potrzebne również w późniejszym okresie, aby usuwać nadmiar azotanów i fosforanów, które gromadzą się w wodzie i przyczyniają do rozmnażania się glonów. Dodatkową korzyścią z wymiany wody jest utrzymanie czystości wewnątrz akwarium. Podczas przelewania wody przy podmianie, usuwa się zanieczyszczenia i glony, które zgromadziły się w podłożu i na powierzchni liści roślin akwariowych. Ponadto wydaje się , iż wzrasta aktywność fotosyntezy roślin akwariowych, dzięki dopływowi świeżej wody.Wymiana wody w pierwszym okresie po instalacji zbiornika powinna mieć miejsce co 2-3 dni. Kiedy ustabilizuje się działanie filtrów, jakość wody można utrzymać, wymieniając ją co tydzień lub dwa. Ilość wymienianej wody na jeden raz powinna wynosić około 1/3 całej objętości wody.
=> http://www.naacademy.pl/Utrzymanie-Akwarium-Naturalnego,1,0,0,368.htm

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 01.12.2009, 21:41

01.12.2009, 22:32 Latifa pisze
user
thetomo nie mierzyłam, gdyż testów nie posiadam, jedynie mam na pH, ale nie używam. Wysoki poziom NO3 z pewnością odbił by się na zachowaniu i kondycji ryb. Poza tym, ja nie cieszę się, że woda jest rzadko podmieniana, po prostu teraz to nie zależy ode mnie, bo mieszkam 300km od tego akwarium ;).

patrz mój nowy profil -->jasminaa

02.12.2009, 10:19 gosc pisze
user
caroline pisze:
Wysoki poziom NO3 z pewnością odbił by się na zachowaniu i kondycji ryb.

Welony są rybami niesamowicie odpornymi. Nie wiem jak Twoje, ale mój łobuz od momentu kupienia zachorował tylko raz, na ospę, co dziw dzięki chorobie przyniesionej ze sklepu (najprawdopodobniej flexibakterioza).

Dlatego wątpię, aby na krótszą metę można było zauważyć po ich zachowaniu, że z NO3 jest coś nie tak. Nawet jeśli skoczy Ci ponad setkę to zachowanie tych ryb nie ulegnie zbyt dużym zmianom. Przyznam, że kiedyś z własnej niewiedzy i głupoty sprawiłam że poziom NO2(!) skoczył mi ponad 5 (jak nie więcej), gdzie większość innych ryb dawno by padła, a łobuz kicał jak zwykle i krzyczał o jedzenie. Tak więc uważam, że testy są niezbędne, bo jeśli czegoś nie widać to nie znaczy, że tego nie ma :) A nieprawidłowe parametry należy natychmiastowo korygować, bo jeśli nie teraz, to na pewno w przyszłości zaowocuje to sporymi problemami :)


29.04.2024, 02:07 Reklama pisze
user
Odpowiedz