jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Wszystko o CO2 » Forum » ZRÓB SAM CO 2 ZA GROSZE
rejestracja przypomnienie hasła
Wszystko o CO2

Wszystko o CO2

Wszystko o dwutlenku węgla w akwarium.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy5 członków 18 dyskusji

Właściciel

admin

Administrator
Data utworzenia
06.09.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

basta26 basta26 (9) Miszczu Miszczu (3)
Odpowiedz

Wszystko o CO2

ZRÓB SAM CO 2 ZA GROSZE

06.09.2009, 23:02 gosc pisze
user
Witam
Przedstawiam własny wyrób— "bimbrownia"

Trochę poczytałem forum na ten temat i sam stworzyłem NIESAMOWITA BIMBROWNIA DO NAWOżENIA CO2
spróbuję opisać łatwy sposób wykonania (może się komuś przyda)Smile
Co będzie potrzebne
— 2 butelki
— wężyk akwarystyczny około 2 m (zależy jak daleko będzie od akwa)
— 2 przysawki do wężyka
— kamień napowietrzający jako dyfuzor
— klej np. kropelka lub coś podobnego
— silikon akwarystyczny


Użyłem do tego 2 butelki szklane:
1). butelka 1l po "FRUGO" Very Happy
2). butelka 0.33l po jakimś soku

Pierwszym krokiem było:
— w butelce 1l dokładnie w kapslu zrobiłem jeden nieduży otwór abym mógł bez problemu wprowadzić wężyk.
— w kapslu po mniejszej butelce zrobiłem 2 otwory.

Następnie umieściłem w otworach wężyki akwarystyczne z kapsla z większej butelki do mniejszej, ten wężyk musi sięgać do dna w mniejszej butelce wchodząc w kapslu butelki mniejszej w tej butelce będzie woda. Zaś z otworu 2 wychodzący wężyk do naszego zbiornika (musi być nad powierzchnią wody w tej butelce) a jego wylot będzie kończył się w naszym zbiorniku.

Może foto to bardziej pokaże

Musimy teraz uszczelnić kapsle z wężykami aby nasz cenny CO2 się nie ulatniał. Robimy to klejem szybko schnącym (jak tak zrobiłem) a po wyschnięciu jeszcze silikonem...

Po wyschnięciu mamy naszą bimbrownie, ale co z tego że jest sprzęt

NAJWAżNIEJSZę Exclamation Exclamation Exclamation ZACIER Exclamation Exclamation Exclamation
— 350ml wody
— półtrorej szklanki cukru
— i najbardziej potrzebny składnik to łYżECZKA DROżDżY
to wszystko wymieszać, pokakrecać szczelnie butelki i za około 1 h zobaczycie pierwsze bąbelki w waszym akwarium...


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

07.09.2009, 11:19 Anais pisze
user
A w jaki sposób zabespieczysz się przed cofnięciem wody z akwa? :)

W jak sposób mierzysz dawkowanie CO2 do akwa?

Co ile należy wymieniać zacier?

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

07.09.2009, 13:25 gosc pisze
user
1)ZAWÓR ZWROTNY
zawór bezpieczeństwa, przepuszcza powietrze tylko w jednym kierunku w przypadku nagłego odcięcia dopływu energii zabezpiecza pompkę przed cofnięciem wody i zalaniem


2)Co2 nie podaje sie ani z fantazji ani z wlasnego widzi mi sie . Jest to nawoz ,ktory sie podaje ,jezeli wystepuja jego niedobory . -Mozna to sprawdzic przy pomocy testow na zawartosc Co2 . Ilosc podawania Co2 rowniez zalezy od zawartosci w akwarium i nie mozna stwierdzic ,ze godzine przed czy po zapaleniu swiatla . Mozna podawac 24/24 i 7/7 itd w zaleznosci od potrzeb


3)nie wiem czy sie nie mylę co dwa tygodnie. ... To zależy od wielkości butelki




Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:05

07.09.2009, 21:03 Artur pisze
user
Nie polecam tego sposobu, na początku jak jest świeży zacier, leci jak szalone, później za wolno, nie ma praktycznie żadnej kontroli nad ilością podawanego CO2. Jeśli mocno przykręcimy zaworem a będzie duże ciśnienie w butelce, może ją rozsadzić w słabszym punkcie. Przechodziłem przez zabawę z zacierem i z ręką na sercu mogę przysiąść że inwestycja w butlę ciśnieniową, zwróciła się w 100%.
Odnośnie zawartości Co2, jest on niezbędny w akwarium roślinnym. Jeśli nie jest podany do akwarium sztucznie to niby skąd ma się tam wziąć? Ryby przerobią tlen na Co2? Chciałbym to zobaczyć ....
Zgadzam się jedynie z dawkowaniem, ale też nie do końca.
Podajemy albo godzinę przed zapaleniem światła (a nie po) albo dajemy 24h/ 7 dni w tygodniu.
Polecam obserwować swoje rośliny - to najlepsza metoda.

Edit:
Kolejny tekst skopiowany z innego forum, poza tym sposób stary jak świat...
http://www.aquaforumlublin.fora.pl/zrob-to-sam,39/projekt-bimbrowni-nawozenie-co2,456.html


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:03

07.09.2009, 22:38 gosc pisze
user
Czy kolega niewidzi opisu forum (ZRÓB SAM CO 2 ZA GROSZE Wszystko co związane z CO 2 (może się komuś przyda) (większość materiałów są wyszukane z sieci i nie jestem ich autorem) Pozdrawiam


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

07.09.2009, 22:47 Deli pisze
user
a ja sie zgodze z Arturem ale nie zupelnie;) oprocz obserwacji roslin wazna jest tez obserwacja ryb poniewaz mozna je podusic a rosliny beda dzialac:) hyh nie mozna doprowadzic do nadmiaru Co2 w akwarium(jezeli chodzi o rosliny) poniewaz one i tak go beda przerabiac na tlen jedynie noca wazne jest podawanie tlenu dla roslin poniewaz nie fotozyntezuja i potrzebuja do funkcjonowania tlenu,

P.S
ogolnie nie polecam zacierow roznego rodzaju odkad mam butle sam przekonalem sie ze zaciery to strata czasu i pieniedzy najtanszy zestaw do podawania Co2(butle+reduktor+kostka lipowa) mozna sobie sprawidz nawet do 150zl a nabicie to groszowe sprawy:)


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:03

08.09.2009, 09:51 gosc pisze
user
nie każdego stać kiedyś powiem ze też robiłem zacier i było wszystko oki tylko zanim zrobiłem to przeczytałem troche materiału no i na szczęście rybki sie nie podusiły z roslin też byłem zadowolony.obecnie mam gotowy zestaw bo nie mam czasu sie w to bawić.


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

08.09.2009, 19:40 Artur pisze
user
Deli pisze:
a ja sie zgodze z Arturem ale nie zupelnie;) oprocz obserwacji roslin wazna jest tez obserwacja ryb poniewaz mozna je podusic a rosliny beda dzialac:) hyh nie mozna doprowadzic do nadmiaru Co2 w akwarium(jezeli chodzi o rosliny) poniewaz one i tak go beda przerabiac na tlen jedynie noca wazne jest podawanie tlenu dla roslin poniewaz nie fotozyntezuja i potrzebuja do funkcjonowania tlenu

zgadzam się, gdzieś już chyba nawet o tym pisałem, nie pamiętam tylko czy na ogólnym forum czy w prywatnej wiadomości


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

08.09.2009, 19:42 Artur pisze
user
Orzeł pisze:
większość materiałów są wyszukane z sieci i nie jestem ich autorem
i właśnie coś takiego powinieneś napisać na samym początku. Nie będę już tutaj roztrząsał co jest nie tak, opisałem Ci wszystko w prywatnej wiadomości.


Odnośnie samego tekstu przydatny na początku, później staje się to trochę uciążliwe.
Polecam jednak zwykła butlę nie zacier.
Pozdrawiam


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:02

20.11.2009, 22:26 dziubus pisze
user
Witam,robie nieraz "bimbrownie" i nic z rybami sie nie dzieje,proponuje,ten werzyk który konczy się w naszym zbiorniku zamienic go na węrzyk z kroplówki(dostępny w aptece)dzięki niemu można kontrolować podawanie Co2


Ostatnio edytowane: 12.09.2010, 09:05

29.03.2024, 07:49 Reklama pisze
user
Odpowiedz