jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Rośliny akwariowe » Forum » Akwarium Holenderskie
rejestracja przypomnienie hasła
Rośliny akwariowe

Rośliny akwariowe

Nawożenie i pielęgnacja akwarium roślinnego.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy87 członków 133 dyskusji

Właściciel

Anais

Anais
Data utworzenia
10.04.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (47) frasunek30 frasunek30 (33)
Odpowiedz

Rośliny akwariowe

Akwarium Holenderskie

09.03.2011, 10:56 rainbow pisze
user
ja np kupuje taki http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikro-proszek-i1489019243.html i zawsze wszystko było ok , może ktoś inny się wypowie jakie nawozy dodaje

nie możesz myśleć że wodzie brakuje chyba fosforu żeby się przekonać o tym potrzebujesz testów , nie rób nic na "chyba"


09.03.2011, 17:05 Fabio pisze
user
źle mnie zrozumiałaś czytałem o tym wiem że nic nie mogę robić na chyba więc zapytałem , co do nawozu też korzystałem z tego tyle tylko że z innej aukcji . Dobrze chyba wszystko już wiem ostatnie pytanie i daje ci wymarzony spokój .

Mam już wystarczająco bazaltu , i ziemi ogrodowej ale nie mam co2 i oświetlenia to montować to podłoże a potem zrobić resztę czy kupić wszystko i tak naraz ruszyć ?


09.03.2011, 22:46 rainbow pisze
user
pytaj pytaj po to jest forum żeby sie dowiedzieć hehe i nie musisz dawać "wymarzonego spokoju"

oto mój pomysł na działanie
1. skompletuj wszystko - podłoże , oświetlenie , filtr , grzałke , kup rośliny
2. robisz podłoże
3.wlewasz ok 1/3 zbiornika wody
4.sadzisz rośliny
5. dolewasz resztę wody , podłączasz filtr , grzałkę ,oświetlenie
6. zacznij świecić ok 6 godz na dzień , co dzień zwiększaj czas świecenia o godz - pomoże to w pierwszych dniach - gdy bardzo możliwy jest atak glonów , zwiększając powoli dawkę światła unikniesz plagi - jeśli nie popełnisz innych błędów
7. po kilku dniach możesz wpuszczać pierwsze rybki
8,co2 montujesz np po kilku dniach dla roślin w pierwszzych dniach ważniejsze jest światło i podłoże

kilka wskazówek odemnie - wodę jak pewnie wiesz wlewasz odstaną jakiś tydz.
, najlepiej by było gdybyś dodał np pół wody z innego akwa
jeśli masz filtr który był w innym baniaku też możesz go dać
jak masz jakieś korzenie nie widomego pochodzenia, lub inne ozdóbki pytaj sie czy możesz je włożyć gdy nie jesteś pewien np. przez muszle , korzenie nie spreparowane , ozdoby które nie nadaja sie do akwa - często przez dodawanie takich rzeczy można wszystko sobie "zepsuć" i robić od nowa
rybki kupuj powoli tzn - nie wszystkie na raz - możesz np po 2 wpuszczać dziennie

zapewne nie jestes początkującym akwarystą ale w kwesti holendra najlepiej wszystko zaplanowac i zrobić cacy :)


10.03.2011, 01:43 Deli pisze
user
a wiec tak widzialem juz ten temat ostatnio ale dzisiaj znalzlem troche czasu aby odpisac:)
a wiec tak:P
widze ze masz zamiar wystartowac na ziemi (sam jej uzywam od ponad roku ) i tutaj udziele Ci kilka wskazowek ktore pomoga Ci ominac bledy ktore ja popelnilem a wiec tak:

1.ziemia napewno bez dodatku nawozu mozesz dodac pokruszone kulki gliniano torfowe oraz troche pokruszonego wegla aktywowanego aby uniknac stref bezltenowych wymieszaj ziemie z zwirkiem(ziemie sie powinno spreparowac chdz niekoniecznie ja tego nie robilem i bylo ok) napewno ziemie oddziel od zwirku mosktiera pomaga pozniej przy przesadzaniu roslin(ziemia nie wydostaje sie nad zwir w poteznych ilosciach)warstwa zwiru nad moskitiera 3-5cm musisz uwazac poniewaz ja przy przesadzaniu roslin zruszylem ziemie i pojawil sie problem z nadmiarem DOC=GLONY(wszystkie rodzaje^^)

2.CO2 od poczatku na maxa poki nie ma ryb pozniej wlaczaj 2h przed zapaleniem swiatla i 1h przed zgaszeniem :) w poczatkowej fazie rozwoju rosliny musza miec pod dostatkiem swiatla-co2-substancji odzywczych wahania ktorego kolwiek z tych skladnikow doprowadza do GLONOW (bez ktorych i tak sie nie obejdzie chociaz zdarzaja sie przypadki i bezglonowe hehe ale sie nie martw poczatkowo akwarium bedzie sie jakis czas stabilizowalo beda sie rozwijac bakterie itd)

3.swiatlo nie przesadzaj na poczatku zrob tak jak pisala kolezanka tygodnowo zwiekaszj co 1h zaczynajac od 5-6h na dobe

4.nawozenie to juz dosc powazniejsza sprawa jutro postaram Ci sie troche naswietlic sprawe nawozenia MAkro i Mikro ;) teraz ide spac ^^


10.03.2011, 06:54 Fabio pisze
user
ok czyli kompletować sprzęt dalej ok powoli do celu a pytanie wiem że nasypuje się górkę w akwarium z tyłu wyższą , o ile mniej więcej powinna być wyższa ?

A co do ozdóbek ja tylko preferuje " naturalne " np : kokosy jakieś korzenie ale tylko z zaprzyjaźnionego zoologicznego a kokoski robię sam :)

Ok czekam na odpowiedz co do nawozu , dziękuje za rady wszystkich

Co do zmieszania ziemi z kulkami i węglem jakieś proporcje ?


13.03.2011, 09:49 Fabio pisze
user
Zastanawiałem się nad roślinami do mojego akwarium i zobaczyłem te :


Limnofilia pachnąca (Limnophila aromatica)
Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)
Anubias niski (Anubias barteri nana)

Co o nich sadzicie ? oczywiście będą jeszcze inne.


14.03.2011, 09:08 rainbow pisze
user
jak bedziesz miał dobre oświetlenie , co2 , nawozy to większość roślin będzie dobrze rosła te co wymieniłeś też


15.03.2011, 09:39 Fabio pisze
user
Napisałaś że na 1L wody 1 W oświetlenia jak ja mam w pokrywie 30W neonówki to ja bym musiał zmieścić tam aż 5 takich świetlówek chyba że jest jakieś inne rozwiązanie ?


15.03.2011, 10:50 rainbow pisze
user
no właśnie taki jest defekt tych pokryw że absolutnie nie nadaja się do hodowli roślin , 1 w/ L to optymalna moc , aby rośliny rosły w miare wystarczy 0,6w / L


15.03.2011, 11:09 Deli pisze
user
sorki ze tak dl troche zalatany ostatnio jestem:P w sumie poczytaj o nawozeniu metoda EI to jedna z najprostszych i najtanszych metod nawozenia;)

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24440

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=25676

a co do swiatla Zlota Rybka ma racjie:P 0,6w jest wystarczajace jak na poczatek pamietaj ze im mocniejsze swiatlo tym trudniej utrzymac dobre warunki w akwa:) a 0,6 napewno Ci wystarczy


19.04.2024, 10:32 Reklama pisze
user
Odpowiedz