jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Rośliny akwariowe » Forum » Wysokie NO3 w nowym akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Rośliny akwariowe

Rośliny akwariowe

Nawożenie i pielęgnacja akwarium roślinnego.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy87 członków 133 dyskusji

Właściciel

Anais

Anais
Data utworzenia
10.04.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (47) frasunek30 frasunek30 (33)
Odpowiedz

Rośliny akwariowe

Wysokie NO3 w nowym akwarium

28.09.2009, 13:46 zyga1488 pisze
user
szukanie nie boli ;] http://www.akwar.net/grupy/akwarystyczne-podstawy/forum/_/50/1


Ostatnio edytowane: 28.09.2009, 14:00

28.09.2009, 14:14 dzygi pisze
user
dziękuję Anais. konkretna odpowiedź. Jesteś wielka.

co do filtra zawsze płucze z wypompowanej wody.
bakterie wlewałem na początku akwarium z jakiś 2 miesiące temu.

spróbuje twojej rady.
Podobno dziś po wczorajszym podmianie 20l wody z uzdatniaczem JBL Biotopol jest lepiej ale dodam jeszcze bakterie:) bo z filtrem węglowym jeszcze się może wstrzymam.

witaminki raz na tydzień im daje:)

jeżeli macie jakieś super lekturę dla początkujących poproszę najlepiej od a-z:)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowane: 28.09.2009, 14:16

29.09.2009, 07:36 Artur pisze
user
co rozumiesz jako witaminki? Mam nadzieję że nie nawozy do roślin. Przy nieustabilizowanym zbiorniku dodawanie nawozów mija się z celem. Odnośnie testów nie polecam Zooleka, poczytaj sobie na innych forach a zobaczysz że jakość pozostawia wiele do życzenia. Dużo dokładniejsze są testy JBL. Fakt że sporo droższe ale przynajmniej pomiar wiarygodny.

Z węglem bym się wstrzymał bo ci wyjałowi wodę. Węgiel jest dobry po kuracjach lekami żeby oczyścić wodę z ich pozostałości.


29.09.2009, 15:06 dzygi pisze
user
Witaminki = Sera Fishtamin

z węglem się wstrzymałem, bo już jest w miarę dobrze, jeszcze troszkę i kryształ:)

używam oczywiście JBL testy jak i preparaty.

Nawozy na razie nie dla mnie gdyż moje akwa na razie jest sztuczne;/ może kiedyś zrobię jakieś Natural jak się podszkolę.

Pozdrawiam

03.10.2009, 21:09 Anais pisze
user
Węgiel z tego co wyczytałam słuzy do usówania NO3 z akwa ale nie stosuje sie go cały czas. Schemat chyba jest taki:
48 h węgiel w filtrze i na wkładamy go dopiero za 5 dni ponownie na 48h.
Tyle tylko mam zastrzeżeń że jest to proces stopniowy i powolny. Podmiany wody są szybsze. :)

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

04.10.2009, 08:05 pelasia105 pisze
user
dobrze piszesz Anais :) bez częstych podmian wody żadna chemia nie pomoże , ja osobiście raz w miesiącu wkładam węgiel , szczególnie gdy zakończe leczenie rybek , tak na codzień go nie stosuje .


06.10.2009, 09:27 dzygi pisze
user
Witam ponownie:)

mam pytanie dotyczące PH wody. Preparatów nie chce mi się kupować wolał bym np dolać wodę destylowaną ale co jak?
może ktoś ma jakiś pomocny schema.


Akwa:
126l
PH chciałbym mieć 7 teraz jest 8,5 jakieś;/
reszta parametrów w miarę OK

węgiel zastosuje jako ostateczność.

Pozdrawiam

06.10.2009, 16:22 Anais pisze
user
Już o tym pisałam kiedyś ^^


"Faktycznie metoda mieszania wody wodociągowej z wodą destylowaną niejednokrotnie polecana jest jako szybka metoda zmiany twardości wody.

= Mieszanie wody w celu uzyskania w akwarium wody o określonej twardości =

woda wodociągowa 12'n + woda destylowana 0'n => cel: cześć dolewanej wody do akwarium 8'n

dolewamy 4 cześć wody wodociągowej + 8 części wody destylowanej = 8'n

Sposób obliczania:

1. ustalamy udział dolewanej wody (np. woda dystylowana)
2. od twardości wody wodociągowej odejmujemy twardosc wody jaka chcemy uzyskać w akwarium
3. wynik określa udział dolewanej wody która należy użyć do mieszania


* można wykorzystać Co2 do obniżenia wartości pH wody lecz najpierw należy obniżyć TwW (np filtrując przez torf) maksymalnie do poziomu 4'n
* do podwyższenia niskiej TwW (> 3'n) należy filtrować wodę przez warstwę łomu koralowego"

Cały temat znajduje się tu: http://www.akwar.net/grupy/woda-w-akwarium/forum/_/2/1


Co do obniżenia ph to np. torf jest skuteczny jednak niespieczony dla wirnika naszego filtra. Mnie udało sie obniżyć ph za pomocą torfu o 0,4 po 3 dniach stosowania.

Co do wody destylowanej to nie taki proste bo podając ją należy uzupełniać ja solami ...

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 06.10.2009, 16:29

07.10.2009, 07:49 Artur pisze
user
dzygi, a skąd wziąłeś wodę o PH 8.5??
Przecież takiej to nawet do wodociągu nie powinni wtłoczyć.
Jeśli cały czas masz taką wodę to dolewanie wody destylowanej to tylko doraźna metoda, obniżysz dolewając, a później przy podmianie wody wlejesz kranówki i wracasz do punktu wyjścia.
Chyba że już non-stop chcesz lać demineralizowaną, ale wtedy przekalkuluj sobie czy nie bardziej na dłuższą metę opłaca Ci się zakup filtra odwrotnej osmozy (RO).

Poza tym przy tak dużym PH to i pewnie z Co2 kiepściutko.


07.10.2009, 09:52 Anais pisze
user
Ale jemu chyba chodziło ze ma 8,5 w akwarium nie w kranie ^^

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

29.03.2024, 03:31 Reklama pisze
user
Odpowiedz