jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Filtry i filtrowanie » Forum » Rodzaje filtrów [podstawy]
rejestracja przypomnienie hasła
Filtry i filtrowanie

Filtry i filtrowanie

Jaki masz filtr? Zewnętrzny, wewnętrzny? Podziel się opinią o sprzęcie!

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy61 członków 64 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
06.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (25) dzygi dzygi (17)
Odpowiedz

Filtry i filtrowanie

Rodzaje filtrów [podstawy]

06.03.2009, 22:48 Piotrek pisze
user
Filtry zewnętrzne

Składają się one z pojemnika na materiał filtracyjny, pompy, a także z węża pobierającego wodę i z węża odprowadzającego ją. Charakteryzują się tym, że mają spory pojemnik na materiał filtracyjny i możemy w nim umieścić kilka jego rodzajów. Może być także połączony z filtrem podżwirowym. Tego rodzaju filtry są najczęściej dość drogie.

Filtry wewnętrzne

Składają się z kopułki z wirnikiem i pojemnika na materiał filtracyjny lub po prostu zwykłej gąbki. Woda zasysana jest do środka poprzez otwory w pojemniku filtracyjnym i po przejściu przez materiał filtracyjny i pompę kierowana jest z powrotem do akwarium. Są niedrogie i dobre dla początkujących akwarystów.

Filtry kaskadowe
Zawiesza się ja na ścianie (jednej z szyb) akwarium. Filtr ten rurką, która jest zanurzona w wodzie pobiera ją i po przepompowaniu przez materiał filtracyjny (najczęściej gąbka) wylewa ją ("kaskadą") z powrotem do akwarium. Ich zaletą jest to, że dodatkowo w naturalny sposób natleniają wodę, zaś wadą to że niektóre potrafią nieźle hałasować.

Filtry pod brzęczyk

Składają się najczęściej z gąbki i szklanej rurki. Jak sama nazwa mówi podłącza się je pod brzęczyk. Woda pompowana jest w nich za pomocą bąbelków powietrza. Przydatne są najbardziej do akwariów małych np. do podchowu małych rybek.

Filtry podżwirowe

Składają się z plastikowej płytki umiejscowionej pod żwirem i przymocowanej do niej rurki wyprowadzającej wodę. Są bardzo efektowne w swej pracy. Ich zaletą jest ogromna powierzchnia materiału filtracyjnego i zróżnicowane tempo przepływu wody, zaś wadą to, że detrytus gromadzący się w podłożu może hamować przepływ wody.


24.03.2009, 18:19 freeze80 pisze
user
To ja może dodam że jestem na etapie testów filtra "dennego" pompującego wodę pod żwir. Filtr składa się z konstrukcji rurek PCV połączonych w jeden obieg z nawierconymi otworkami od strony dna. Pomysł nie jest mój ale chciałem przetestować taką opcję. Całość napędza Tetra Ex 700 - kubeł. Od 4 tygodni sadze rośliny "chaotycznie" testując ich reakcję na taki obieg wody - póki co zasuwają z korzeniami jak oszalałe. Niestety wadą układu takiego jest mały ruch wody przy powierzchni dlatego dołożyłem filtr najmniejszy jaki miałem do napędzania deszczowni.

Zatopić cały świat ;)

24.03.2009, 23:11 Piotrek pisze
user
Brzmi ciekawie - może wrzucisz w wolnej chwili parę zdjęć roślin wyhodowanych "chaotycznie" na Twój profil? :)


26.03.2009, 01:22 freeze80 pisze
user
Rośliny przeze mnie wyhodowane to jeszcze trochę Póki co to celem było przyjęcie się roślin i sprawdzenie różnych gatunków na warunki panujące w akwa. Nie jest źle, a fotki będą jak dokończę nierówną walkę z rekonstrukcją akwa ramowego - ale to już inny wątek.
Chciałbym jeszcze zabrać głos co do filtrów zewnętrznych, które wcale drogie być nie muszą. Piotrek pisząc o filtrach zewnętrznych miałeś pewnie na myśli filtry kanistrowe czyli popularne kubły. Ja skłoniłbym się ku filtrom przelewowym, w których woda jest przelewana przez szereg przeróżnych materiałów filtracyjnych. Materiałem kiedyś wykorzystywanym były nawet rajstopy gąbka lub żwir - natomiast powrót wody do akwarium zapewniała rurka wypełniona wodą napędzaną z pompki powietrza. Według mnie do dość proste rozwiązanie i niekoniecznie drogie.

Zatopić cały świat ;)

Ostatnio edytowane: 04.04.2009, 18:22

01.04.2009, 21:18 Piotrek pisze
user
Masz rację freeze80, że można to zrobić tańszym sposobem niż kupować od razu "kubeł".

Trzeba jednak mieć doświadczenie w tym zakresie - dlatego dla zupełnie początkujących, filtry wewnętrzne do małych akwariów wystarczają :)


22.04.2009, 16:42 Ensis pisze
user
A czy do filtrów zewnętrznych potrzebne jest dodatkowe napowietrzanie?


22.04.2009, 16:57 gosc pisze
user
Nie jest potrzebne :). Ja mam kaskadę i sam ruch wody wystarcza, ale mam dodatkowo wewnętrzny jeszcze tak czy tak. A kubełki też napowietrzają to zależy od tego jak ustawisz wylot. Ważne, żeby powierzchnia wody falowała i to wystarczy :).


22.04.2009, 17:17 Ensis pisze
user
Aha... Jakoś nie jestem przekonany, a muszę nowy kupić, bo staremu odwala ;/ Dzięki. Chyba wewnętrzny znowu ;)


22.04.2009, 17:47 Marcin pisze
user
Nie wiem czy ja Cię przekonam, ale potwierdzam to co Caroline napisała. Sam mam kubełek i kaskadę i to spokojnie wystarcza do napowietrzenia akwarium. Właściwie to nawet ta kaskada by wystarczyła (AquaClear 70 na 240l).
A zaleta jest taka, że przy czyszczeniu nie musisz grzebać w akwarium, chlapać i straszyć ryb :). Chociaż z drugiej strony przy czyszczeniu takiego kubełka jest trochę zabawy. Może jakiś kaskadowy filtr by Ci pasował?


22.04.2009, 20:28 Ensis pisze
user
Hm... Nie wiem jak to działa za bardzo, ale jeszcze pomyślę.


28.03.2024, 12:55 Reklama pisze
user
Odpowiedz