jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Obsada akwarium » Forum » obsada 112l początkująca
rejestracja przypomnienie hasła
Obsada akwarium

Obsada akwarium

Nie wiesz jakie ryby hodować? Co się z czym gryzie? Pytaj w tej grupie.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy101 członków 317 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
05.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

mephisto13 mephisto13 (93) Mlody94 Mlody94 (64)
Odpowiedz

Obsada akwarium

obsada 112l początkująca

06.01.2013, 11:24 baikotea pisze
user
Witam wszystkich serdecznie
Jestem "świeżynką" w akwarystyce, dlatego chcę zasięgnąć porady.
Chcę założyć akwarium 112l, profilowane, wymiary 80x35x40. Oświetlenie planuję 2x18W T8, filtr zewnętrzny JBL CRISTALPROFI GreenLine e701.
Rośliny będę mieć od kolegi, który dobierze mi je, jak już ustalę jakie chcę mieć rybki. I tutaj oczywiście mój problem Z tego co czytała, to chciałaby mieć mniej więcej następującą obsadę:
- neon innesa - 10 szt.
- danio pręgowany - 8 szt.
- kirysek lamparci - 6 szt.
- otosek - 8 szt.

Kolejne pytanie, czy do tego zestawu (oczywiście proszę o sugestie ilościowe, bo pewnie to za duża liczba rybek) mogę dodać jeszcze
- parkę pielęgniczek Ramireza
- 5 krewetek Amano
- szczupieńczyk Dageta 6 szt.???

Pewnie za dużo tego wszystkiego, tak więc proszę o wszelakie porady.
Jednocześnie mam jeszcze pytanie co do zawartości dna, czy dobry jest sam piasek bazaltowy czarny (jaka jego granulacja?), czy pod tym piaskiem jeszcze coś powinno być? Jakiś żwir???

Dzięki za odpowiedzi. I nie krytykujcie za bardzo, ja dopiero planuję, więc wszystko można jeszcze zmienić


Ostatnio edytowane: 06.01.2013, 11:57

07.01.2013, 01:15 Kalmirja pisze
user
Ja wiem tylko tyle że na 1cm długości ryby dorosłej musi być jeden litr wody choć sam tego nie przestrzegam bo mam 6 skalarów w 54 l baniaku :) i niektórym się to nie podoba ja jestem zdania to twoje akwarium i nikt nie powinien się mieszać do tego co w nim trzymasz chcesz otoski masz otoski a jak chcesz karpie t masz karpie i tyle . Pozdrawiam

Sanu Babu

07.01.2013, 02:46 gucio pisze
user
no dobrze tak jak pisze
Kalmirja
to twoje akwarium i możesz w nim trzymać co ci się żywnie podoba
no ale ludzie tak na chłopski rozum napakuje ktoś rybek do akwarium
a pózniej pytania typu :
a dlaczego ta rybka podjada drugą
a dlaczego ta rybka jest osowiał a ta druga zasuwa po akwarium jak szalona
o muszę oddać glonojada po z duży i mi roślinki wyrywa z podłoża
LOL ludzie LOL
jak dla mnie
czytamy jakie rybki można trzymać razem jaka objętość proponowana akwarium, i.t.p
jest dużo na necie opisów co i jak i z czym to jeść
albo po prostu bawimy sie w sadystów robimy zupę rybną i jest GIT
a pózniej dziw że ktoś daje komenta na stronie że pach straszna wieje z baniaka
nie mówię o samym akwarium a co w nim pływa
pozdrawiam

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

07.01.2013, 19:50 gosc pisze
user
Zgadzam się z guciem. Nie wszystkie ryby można trzymać razem w jednym akwarium. Są gatunki które mają dość wygórowane wymagania co do składu fizyko-chemicznego wody , są też i takie które są po prostu agresywne w stosunku co do innych mieszkańców akwarium. Obecnie na rynku akwarystycznym można nabyć przeróżne gatunki bardzo ciekawych ryb , a co za tym idzie można skompletować fajna obsadę akwarium z rybami o podobnych wymaganiach i żyjących ze sobą zgodnie.


07.01.2013, 21:08 Marcin pisze
user
Zgoda i wydaje mi się że właśnie baikotea ma dobre podejście, bo zapytała na forum o opinię przed założeniem akwarium

@Kalmirja - wpuścić do akwarium można wszystko w dowolnej ilości, nawet karpia, tylko pytanie ile ryby wytrzymają w takich warunkach i czemu to ma służyć.

@baikotea
na tych gatunkach wiele się nie znam, ale najważniejsze co trzeba sprawdzić to czy podstawowe parametry wody są mniej więcej w podobnym zakresie, czyli: temperatura, pH, twardość.

Z Twojej listy najbardziej odstaje neon innesa, który mniej więcej (różne informacje można znaleźć) wymaga temp. ok 21-26C, dosyć niskie pH 5-7 i miękka woda. Ale w praktyce pewnie ryby przyzwyczajone do naszej kranówki poradzą sobie i w twardszej wodzie. Możesz się zastanowić nad neonami czerwonymi które już wolą wyższe temperatury i wg. mnie są nawet ładniejsze od innesa. Kolejny stadny gatunek jak danio już bym odpuścił.

Podsumowując, zostawiłbym parkę ramireza, kiryski i otoski, które mniej więcej mają podobne wymagania i dodatkowo trochę poodkurzają akwarium i glony. I do tego możesz dorzucić neony czerwone. Chociaż co do otosków to 8szt może być za dużo, może ktoś się jeszcze wypowie w tym temacie.

Jak ustawisz temp w zakresie 24-26 to powinno być ok dla wszystkich.
Co do podłoża, ja bym wrzucił jakiś jasny żwirek/piasek, będzie bardziej naturalnie. Sam właśnie podmieniłem u siebie czarny na jasny i jest dużo lepsze wrażenie. I jeśli zostajesz przy kiryskach to musi być dosyć drobny żeby sobie poradziły, bo one głównie przy dnie żerują.


Ostatnio edytowane: 07.01.2013, 21:09

12.01.2013, 14:21 Kalmirja pisze
user
Też się zgadam z guciem ma rację

Sanu Babu

14.01.2013, 18:47 bielu pisze
user
Jeszcze nie widzialem na tym forum zeby Gucio wypowiadal sie z taka irytacjaxD Ludzie co wy mu zrobiliscie hehe?


16.01.2013, 00:14 Kalmirja pisze
user
Nikt nic Mu nie zrobił po protu lubi to co robi ,to chyba nazywa się pasja albo jakoś tak :)

Sanu Babu

28.03.2024, 20:38 Reklama pisze
user
Odpowiedz