jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Xenotilapia papilio
rejestracja przypomnienie hasła

Xenotilapia papilio (Xenotilapia papilio)

Xenotilapia papilio - Xenotilapia papilio
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy: Papilio Sunflower, Tanganyikan Butterfly
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Jezioro Tanganika
Wielkość (samiec/samica): 10 /10
Zalecana pojemność
akwarium:
200 litrów
Zalecana długość
akwarium:
120 cm
Temperatura: 26-28 °C Karta-temp
pH: 7.5-9
Twardość: brak danych
Charakterystyka: Xenotilapia papilio to stosunkowo niedawno odkryty gatunek, opisany po raz pierwszy w 1990 roku. Jest to gatunek endemiczny, zamieszkujący wody jeziora Tanganika u wybrzeży Zairu.

Xenotilapia w naturze żyje na głębokościach dochodzących do 50m przy kamienistym dnie jeziora.

W naturze występuje zazwyczaj w grupach po kilka osobników.

Jest to ryba o wysokim stopniu terytorializmu, szczególnie agresywna wobec swojego gatunku. Agresja nasila się w okresie tarła.

Hodowlę tych ryb najlepiej zacząć od wprowadzenia kilku (5-8) młodych osobników, z których przy odrobinie szczęścia dobierze się para. Gdy tak się stanie, pozostałe osobniki powinniśmy odłowić. W przeciwnym razie para broniąca swego terytorium będzie zaciekle atakować pozostałe Xenotilapie. Jeśli posiadamy odpowiednio duże i długie akwarium, możliwe jest trzymanie razem więcej niż jednej pary, o ile ryby zajmą nie kolidujące ze sobą rewiry.
Akwarium: Woda powinna spełniać warunki typowe dla Jeziora Tanganika. Odczyn zasadowy (pH powyżej 7). Musi być bardzo czysta, najlepiej częściowo podmieniana raz w tygodniu. Konieczna jest wydajna filtracja.

Gatunek ten w odróżnieniu od innych Xenotilapii preferuje podłoże bardziej kamieniste niż piaszczyste. Tak też powinniśmy urządzić akwarium, umieszczając kilka większych kamieni i mniejsze, tworzące groty i jaskinie dające schronienie. Dno można usypać z cienkiej warstwy drobnoziarnistego piasku.
Pokarm: Xenotilapie są wszystkożerne, w naturze odżywiają się głównie organizmami pokrywającymi w postaci osadu skały głęboko na dnie Tanganiki. Są to drobne skorupiaki, larwy owadów, a także glony.

W akwarium podajemy pokarm możliwie zbliżony do naturalnej diety Xenotilapii. Odpowiednie będą larwy komarów, cyclop, artemia, oraz dobrej jakości płatki. Należy pamiętać o dodawaniu pokarmu roślinnego, jeśli w akwarium nie występują glony.
Rozróżnianie płci: Płeć bardzo trudna do oszacowania, w praktyce możliwe jest to tylko podczas tarła.
Rozmnażanie: Ten gatunek należy do pyszczaków. Zapłodnioną ikrę najpierw inkubuje w pysku samica, a po upływie ok 9-13 dni rolę tą przejmuje samiec na kolejne 9-13 dni. Po upływie tego czasu wykluwają się młode, które są gorliwie strzeżone przez rodziców i jeszcze przez jakiś czas znajdują schronienie w ich pyskach.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium Karta-aqua1
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?