jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Pyszczak wspaniały
rejestracja przypomnienie hasła

Pyszczak wspaniały (Nimbochromis venustus )

Pyszczak wspaniały - Nimbochromis venustus
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy:
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Malawi
Wielkość (samiec/samica): 25 /20
Zalecana pojemność
akwarium:
500 litrów
Zalecana długość
akwarium:
150 cm
Temperatura: 23-28 °C Karta-temp
pH: 7.3-8.5
Twardość: twarda
Charakterystyka: Bardzo agresywna i nietoleranacyjna wobec własnego i innych gatunków . Mocno zaznaczony terytorializm u tej ryby wymaga dużych zbiorników (również ze względu na rozmiary), w których może być hodowana. Ryba przekopująca dno z dużymi skłonnościami do wykopywania roślin. Aby zabezpieczyć się przed rozpadem skalnego rumowiska w akwarium wskutek kopania należy na dolną warstwę żwiru nasypać piasku i dopiero na tak przygotowane podłoże ustawiać większe kawałki skalne.
Na uwagę zasługuje sposób w jaki ryby te polują, jak większość z rodzaju Nimbochromis. Sposób ten tubylcy nazywają "kaligono", co można przetłumaczyć "na śpiocha". Polega on na pokładaniu się na boku i udawaniu martwej. Mniejsze pielęgnice oraz narybek podpływają wtedy bardzo blisko do należnego im znalezionego, "martwego kąska", wtedy Nimbochromis zrywa się niczym "wystrzelona rakieta" i chciwie rzuca się na jeszcze nieświadomą swego losu ofiarę, lub po prostu otwiera pysk i zasysa co mniejsze ryby. Z tego powodu nie nadaje się oczywiście do akwariów z małymi rybami.
Akwarium:
Pokarm: Ryba praktycznie wszystkożerna. Zjada zarówno miękkie części roślin jak i pokarm mrożony, który nie powinien jednak być podawany częściej niż dwa razy w tygodniu. Jako ryba bardzo agresywna i terytorialna może zjadać narybek innych ryb żyjących z nią w jednym zbiorniku. Chętnie zjada żywy pokarm, płatki jak również mniejsze insekty.
Rozróżnianie płci: Samce Nimbochromis venustus, oprócz większych rozmiarów, odróżniają się od samic kolorystyką - jasnożółte aż do złotego z niebieskim odcieniem lub niebieskie ze złotym odcieniem do żółtego z ciemnobrązowymi podłużnymi plamami na całym ciele.
Samice są natomiast srebrzyste z pionowymi brązowymi plamami. Najlepiej sposób ubarwienia tej ryby oddaje jej potoczna nazwa - żyrafa. Jeżeli są trzymane z innymi rybami rodzaju Nimbochromis (np. Nimbochromis livingstonii) utrzymują stałe ubarwienie godowe.
Rozmnażanie: Samica składa ikrę na podłożu lub w grocie. Jednorazowo może to być do ok. 120 jaj. Następnie połyka ikrę i inkubuje ją w pysku przez okres około 3 tygodni. Po tym okresie wypuszcza młode rybki, które są już zdolne do samodzielnego pływania. W tym czasie prawie nie przyjmuje pokarmu. W naturze rozmnaża się w pobliżu skał w jamach i zagłębieniach.
Miejsce w zbiorniku: środek akwarium Karta-aqua3
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?