jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Pielęgnica sewerum
rejestracja przypomnienie hasła

Pielęgnica sewerum (Heros efasciatus)

Pielęgnica sewerum - Heros efasciatus
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy:
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Północna i środkowa część Ameryki Południowej - dorzecze Amazonki.
Wielkość (samiec/samica): 20 /20
Zalecana pojemność
akwarium:
250 litrów
Zalecana długość
akwarium:
120 cm
Temperatura: 24-30 °C Karta-temp
pH: 6-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Ryba należąca do podgatunku Heros, na który składa się łącznie kilka gatunków:
Heros efasciatus – pielęgnica sewerum w kilku odmianach barwncyh,
Heros severus – pielęgnica plamooka lub pielęgnica zielona
Heros notatus,
Heros spurius,
Heros psittacus.

Są to spokojne, nieagresywne ryby. Jedyne przejawy terytorializmu możemy zaobserwować w okresie tarła, ale nawet wtedy jeśli zapewniona jest odpowiednia ilość miejsca w akwarium, nie dochodzi do zbytniej agresji.

Ryby możemy trzymać w zbiorniku jednogatunkowym, a jeśli posiadamy odpowiednio duży także z innymi gatunkami. Zdecydowanie nie nadają się na współmieszkańców gatunki z Ameryki Środkowej, ze względu na całkowicie inne parametry wody jakich wymagają (środkowoamerykańskie pielęgnice żyją w wodzie zasadowej i twardej).
Akwarium: Akwarium powinno być duże ze względu na osiągane przez ten gatunek rozmiary. Minimum dla pary młodych ryb jest zbiornik o powierzchni dna 100x50cm, natomiast dla w pełni wyrośniętej pary musimy przewidzieć znacznie więcej przestrzeni. Z uwagi na sposób odbywania tarła (ikra składana na pionowych powierzchniach) akwarium musi być wysokie na przynajmniej 50cm.

Rośliny powinny być mocne, o twardych liściach, dobrze umocowane, gdyż Heros lubi je podskubywać. Jeśli zapewnimy w diecie pokarm roślinny, zainteresowanie roślinami jest mniejsze.

Na dnie akwarium powinny zostać umieszczone korzenie, fragmenty drewna i kamienie oraz łupiny orzechów kokosowych. Należy zapewnić bardzo dobry system filtracji, dostarczający wody bogatej w tlen. Konieczna jest regularna, cotygodniowa wymiana części wody. Jest to dość delikatna ryba, dlatego należy zadbać o dobre parametry wody.

Woda koniecznie miękka, o odczynie kwaśnym. PH poniżej 6 sprzyja lepszemu wybarwieniu i kondycji ryb, a także znacznie ułatwia przystąpienie do tarła.

Oświetlenie słabe, przytłumione. Możemy umieścić w akwarium rośliny pływające, które rozproszą światło wpadające do wody. Podłoże ciemne.
Pokarm: Ryba wszystkożerna, choć może być nieco wybredna co do rodzaju pokarmu jaki się jej podaje. Zjada zarówno pokarmy żywe, mrożone jak i suche. Do diety warto włączyć także pokarmy roślinne, np. liście sałaty.
Rozróżnianie płci: U podstawowej odmiany barwnej możemy rozróżnić samiczkę od samca za pomocą wzoru kropek i kresek na pokrywie skrzelowej. Dokładniej: samiec ma wyraźny wzór na całej natomiast samica albo w ogóle go nie ma albo niewyraźny na końcówce pokrywy. Można się również sugerować zakończeniami płetw - samice mają płetwy zaokrąglone a samce ostro zakończone.
Rozmnażanie: Jest to gatunek o wylęgu otwartym. Para oczyszcza powierzchnię kamienia, na którym samica składa do 1000. jaj. Ikrą i potomstwem opiekują się oboje rodzice. Młode należy karmić świeżo wylęgniętymi larwami skorupiaków morskich i słodkowodnych. Troskliwą opiekę nad ikrą i narybkiem sprawują obydwoje rodzice przepędzając każdego intruza.
Miejsce w zbiorniku: brak danych Karta-aqua0
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?