jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Mruk Petersa
rejestracja przypomnienie hasła

Mruk Petersa (Gnathonemus petersii)

Mruk Petersa - Gnathonemus petersii
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy: Trąbonos, Mormyrus petersii, Gnathonemus pictus
Rodzina: Mrukowate (Mormyridae)
Wystepowanie: Środkowa i zachodnia Afryka, Kamerun, Kongo, Nigeria.
Wielkość (samiec/samica): 30 /30
Zalecana pojemność
akwarium:
200 litrów
Zalecana długość
akwarium:
150 cm
Temperatura: 23-28 °C Karta-temp
pH: 5.5-8
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Mruk to bardzo charakterystyczna ryba. Ma wydłużone, silnie bocznie scieśnione ciało i będący jej znakiem rozpoznawczym długi otwór gębowy przypominający trąbę. Stąd też czasem spotykana jest inna nazwa tego gatunku - trąbonos. Płetwy grzbietowa i odbytowa ułożone są charakterystycznie w symetryczny sposób. Pomiędzy nimi przebiegają dwie jasne równoległe pręgi. Ciało ubarwione na czarno lubi ciemnobrązowo. Płetwa ogonowa jest silnie rozwidlona.

Unikalne cechy nie ograniczają się tylko do wyglądu zewnętrznego. "Trąba", czyli otwór gębowy to bardzo wrażliwy organ wyspecjalizowany do samoobrony, wyszukiwania pożywienia, ale także do komunikacji i nawigacji. Pokryty jest dużą ilością elektroreceptorów, podobnie zresztą jak spora część ciała, szczególnie wzdłuż grzbietu. Receptory te służą do porozumiewania z innymi osobnikami. Mruki komunikują się za pomocą słabych impulsów elektrycznych, które są generowane poprzez skurcze mięśni, a odbierane właśnie przez wspomniane receptory.
Są one używane również do nawigacji, bo mruki posiadają słaby wzrok.

Ten gatunek jest szczególnie aktywny po zmroku. Dobrze czuje się w grupie kilku osobników (najlepiej przynajmniej pięciu).
Mruki są rybami długowiecznymi, niektóre źródła podają że mogą żyć 6 do 10 lat, a nawet dłużej.
Akwarium: Akwarium powinno być długie, mocno zarośnięte. Oświetlenie lekko przyciemnione, gdyż naturalnym środowiskiem mruków są słabo oświetlone zbiorniki wodne.

Konieczne jest drobnoziarniste podłoże z uwagi na delikatny "nos" którym mruki wyszukują pożywnienie. Akwarium musi zapewniać dużą ilość kryjówek.

Mruki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, szczególnie na wysoki poziom związków azotowych, dlatego woda musi być zawsze świeża. Natomiast tolerancja na twardość i pH jest dosyć duża.

Zbiornik musi być przykryty, żeby zapobiec wyskakiwaniu ryb z wody (co u mruków jest częste). Aby zapewnić warunki zbliżone do naturalnego środowiska mruków, należy umożliwić lekki przepływ wody w akwarium.
Pokarm: Mruki preferują przede wszystkim pokarm żywy. Dodatkowo można podawać także pokarmy mrożone, suche, liofilizowane, itp.
Rozróżnianie płci: Brak danych.
Rozmnażanie: Nie rozmnażają się w warunkach akwariowych.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium Karta-aqua1
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?