jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Karaś ozdobny
rejestracja przypomnienie hasła

Karaś ozdobny (Carassius auratus auratus)

Karaś ozdobny - Carassius auratus auratus
Inne nazwy: Złota rybka, Welonka, Welon, Karaś ozdobny
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Wystepowanie: Azja
Wielkość (samiec/samica): 15 /15
Zalecana pojemność
akwarium:
100 litrów
Zalecana długość
akwarium:
80 cm
Temperatura: 16-26 °C Karta-temp
pH: 6-8
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Odmiany akwariowe potrzebują w miarę stałej temperatury w zakresie 16-26 stopni, najlepiej około 18-20 stopni (są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury), zaś odmiany do hodowli w oczkach wodnych mogą żyć w temperaturze 4 - 30 stopni. Należy je odławiać na zimę. Chyba, że oczko ma głębokość 1,5m i więcej. Wtedy ryby mogą spokojnie przezimować.
Sztucznie udomowiona w Chinach.

Rybka długowieczna - żyje w dobrych warunkach kilkanaście do 20 lat. Światowy rekord to 41 lat.

Niektóre odmiany dorastają do 30 cm (odmiana klasyczna, niektóre welony), rekordowo do 50 cm żyjąc w naturalnych zbiornikach wodnych.
Wiele odmian akwariowych (np. teleskopy) jest mniejsza, dorasta do 15-20 cm.

Jest to rybka stadna, lepiej czuje się gdy ma przynajmniej jednego kompana z swego gatunku.

Rybka wymaga częstych podmian wody. Należy raz w tygodniu odlać 20-30% wody ze zbiornika ściągając odmulaczem nieczystości z dna, a następnie wlać taką samą ilość wody (powiększoną o to, co wyparowało w ciągu tygodnia). Nie należy wymieniać całej wody.

Rybka wymaga co najmniej 60 litrów wody (optymalnie 100) + 40 litrów (optymalnie 60) na każdą kolejną (odmiana klasyczna, klasyczny welon). Niektóre odmiany ozdobne o zmienionych cechach (np. black moor, oranda, ranchu, riuken) ze względu na mniejszy typowy rozmiar wymagają mniejszej ilości wody. Totalne minimum to 2 litry na 1 centymetr rybki, ale liczy się rozmiar typowego osobnika dorosłego (w sklepach sprzedawane są osobniki bardzo młode, mające ok 5 cm, dla nich należy liczyć, że urosną).

Rybka nie nadaje się do kuli ani do nano-akwariów.
Rybka w kuli (jak i w każdym innym małym akwarium) karłowacieje przez co ma problemy zdrowotne. Żyje w takich warunkach w najlepszym razie kilka lat (co jest porównywalne z typowym czasem życia wielu innych rybek, ale jak chodzi o ten gatunek to bardzo krótko). Do tego dochodzą problemy wynikające z szybkiego brudzenia się zbiornika (gromadzą się trujące dla rybek związki) lub stresu związanego częstą całkowitą podmianą wody, a także typowe dla rybek w małych kulach problemy z wzrokiem i orientacją.
Teoretycznie można hodować jednego welona w największych dostępnych na rynku kulach (50l), szczególnie odmiany mniejsze (np. teleskop), ale nie jest to zalecane (nie jest to optymalny litraż, rybka jest sama, wiążą się z tym problemy np. z zastosowaniem filtra, małą powierzchnią wody i dna, czyszczeniem akwarium).

Ryby te lubią kopać w podłożu - dlatego należy przygotować im delikatny żwirek. Potrafią wykorzenić roślinki - należy je zabezpieczyć najlepiej twardym b. grubym (na tyle by rybka nie połknęła go) żwirkiem o obłych krawędziach. Nie należy stosować grubego żwirku o ostrych krawędziach (szczególnie jak chodzi o odmiany teleskopy i pyzatki - mają czułe na uszkodzenia miejsca).

Nie nadają się do hodowli z większością innych gatunków ryb ze względu na ich zimnolubność (większość rybek akwariowych jest ciepłolubna) lub charakter.

Zaleca się zastosowanie termostatu pozwalającego utrzymać stałą temperaturę (chłodzenie latem, ogrzewanie zimą) lub klimatyzacji w pokoju w którym jest akwarium.

Jeśli jesteś elektronikiem-majsterkowiczem to można taki termostat tanio wykonać samemu z grzałki, ogniw Peltiego oraz odpowiedniego układu elektronicznego (sterownika).
Drogim, ale dobrym rozwiązaniem są też instalacje stosowane w akwariach morskich do utrzymania stałej temperatury.

Rybka traci barwy w przypadku zbyt małej ilości światła - należy stosować oświetlenie akwarium.
Akwarium: Należy pamiętać że ryby te mają szybką przemianę materii dlatego akwarium powinno mieć filtrację mocniejszą niż zalecana dla danego zbiornika. Dobrze jest stosować poza filtrem mechanicznym także filtr biologiczny (lub jeden filtr wielofunkcyjny - np. kubełkowy lub przelewowy)

Nie ma dużych wymagań odnośnie twardości (5.0 – 19.0 dGH).

Ta rybka często obgryza roślinki w akwarium. Rośliny powinny być twardolistne lub o gorzkim smaku (np. Anubias).
Pokarm: Pokarmowo mało wymagające - jedzą większość podanego pokarmu suchego i mięsnego. Lubią jeść delikatniejsze rośliny akwariowe. Należy uważać na pokarmy suche, które mogą zapychać ich jelita i prowadzić do chorób. Karmę moczyć przed podaniem i dawać w małych ilościach. Małe rybki do 3 razy dziennie, dorosłe raz dziennie. Raz na tydzień wskazana jednodniowa głodówka.
Rozróżnianie płci: Samica okrąglejsza. U samców pojawia się na głowie przed tarłem wysypka perłowa.

U samca odbyt wklęsły u samicy odwrotnie (tak można rozpoznać u dużych osobników).
Rozmnażanie: Po rozrzuceniu ikry należy odłowić osobniki dorosłe, by nie doszło do zjedzenia narybku. Ale najlepiej nie rozmnażać - ze względu na przyszły los narybku. Ryba dosyć pokrzywdzona, uznawana za dobrą do kuli, co jest kompletną bzdurą (w sklepach często sprzedawana do kul).
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?