jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Bystrzyk ozdobny
rejestracja przypomnienie hasła

Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi)

Bystrzyk ozdobny - Hyphessobrycon bentosi
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy: Ornate Tetra, Bentos Tetra, White Tip Tetra, False Rosy Tetra
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Wystepowanie: Ameryka Południowa: Gujana, dolna Amazonia
Wielkość (samiec/samica): 5 /5
Zalecana pojemność
akwarium:
60 litrów
Zalecana długość
akwarium:
50 cm
Temperatura: 24-26 °C Karta-temp
pH: 6-7.5
Twardość: miękka
Charakterystyka: Charakterystyczną cechą jest silnie bocznie spłaszczone i niemal przezroczyste ciało o lekko czerwonym lub różowym odcieniu. Płetwy mają kolor czerwony, niekiedy z czarnymi i białymi plamami. Bystrzyki osiągają od 4 do maksymalnie 6 cm długości.

Jest to rybka stadna, więc najlepiej czuje się w grupie liczącej co najmniej kilka par. W takiej gromadzie bystrzyki najlepiej się prezentują, pływając ławicą w środkowej części akwarium.

Hodowla jest dosyć łatwa, jako że bystrzyki są odpornymi rybami i nie mają wysokich wymagań co do jakości wody. Idealnie nadają się do akwarium ogólnego.
Akwarium: Akwarium powinno mieć ciemne podłoże i być dobrze zarośnięte w tylnej części i przy bocznych ścianach. Można również zastosować rośliny pływające, które tłumią światło. Zalecana jest drobnolistna roślinność, umożliwiająca schronienie i miejsce do odpoczynku. Środkowa część zbiornika powinna zapewniać wolną przestrzeń do pływania dla gromadki bystrzyków. Lekki przepływ wody imituje naturalne warunki życia tych rybek. Dlatego też dobrze jest umożliwić niezbyt silny strumień wody wypływającej z filtra. W takich warunkach bystrzyki czują się najlepiej.
Pokarm: Ryba wszystkożerna, ale dieta powinna być zróżnicowana. Bystrzyki możemy karmić drobnym pokarmem żywym lub mrożonym (dafnia, ochotka, larwy komarów) i suchym.
Rozróżnianie płci: Samica grubsza. U samców płetwa grzbietowa jest charakterystycznie wydłużona, u samic ma bardziej zaokrąglone kształty.
Rozmnażanie: Tarło stymuluje nieco wyższa temperatura (26-28°C), lekko kwaśna i jak najbardziej miękka woda. Ikra jest składana na liściach roślin. Oświetlenie powinno być stonowane. W okresie godowym samce bronią swoich rewirów przy dnie akwarium.
Po złożeniu ikry tarlaki należy odłowić, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że ikra zostanie zjedzona. Młode wylęgają się zwykle po 24 godzinach od złożenia ikry, a po kilku dniach już samodzielnie pływają. Karmimy je bardzo drobnym pokarmem, np. larwami solowca lub oczlika.
Miejsce w zbiorniku: dno/środek Karta-aqua2
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?