jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Bojownik wspaniały
rejestracja przypomnienie hasła

Bojownik wspaniały (Betta splendens)

Bojownik wspaniały - Betta splendens
Źródło:
Inne nazwy: Bojownik syjamski, bojownik, fighting fish
Rodzina: Guramiowate (Osphronemidae)
Wystepowanie: Wody wschodniej części Półwyspu Indochińskiego i Tajlandii.
Wielkość (samiec/samica): 7 /6
Zalecana pojemność
akwarium:
25 litrów
Zalecana długość
akwarium:
30 cm
Temperatura: 24-30 °C Karta-temp
pH: 6.5-7.5
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Bojownik wspaniały, często spotykany również pod nazwą bojownik syjamski, to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najciekawszych gatunków spotykanych w akwariach.

Tą szczególną popularność zawdzięczają przede wszystkim swoim niezwykle intensywnym kolorom, kształtom i dużej odporności na warunki, w których są hodowane. W handlu można dzisiaj spotkać bardzo wiele odmian różniących się ubarwieniem i kształtem płetw.

Obecnie hodowane osobniki wywodzą się od dzikich odmian występujących w Azji. Na terenach Tajlandii, Malezji, Kambodży, Wietnamu dziko żyjące bojowniki zamieszkują podmokłe pola ryżowe.

Bojowniki są rybami labiryntowymi, podobnie jak np. gurami. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. To dzięki temu mogą przetrwać w warunkach bardzo ubogich w tlen, w których praktycznie żadna inna ryba akwariowa nie miałaby szans na przeżycie. Kiedy brakuje im tlenu, bojowniki podpływają do powierzchni wody i oddychają powietrzem atmosferycznym. Nie oznacza to oczywiście że możemy je w takich warunkach trzymać i że ryba będzie się czuła komfortowo.
Niestety w wielu sklepach wciąż jeszcze można spotkać bojowniki stłoczone w plastikowych kubkach, co jednak niewiele ma wspólnego z akwarystyką.

Charakterystyczną cechą bojowników jest agresywne zachowanie samców wobec siebie. Na widok drugiego samca (lub nawet swojego odbicia, np w szybie akwarium) bojownik rozchyla pokrywy skrzelowe, napina płetwy, czym stara się przestraszyć przeciwnika. Po krótkiej chwili takiej "próby sił" dochodzi do zazwyczaj bardzo gwałtownej walki. Bojowniki atakują głównie płetwy swojego rywala, aby uniemożliwić mu poruszanie się. Takie walki nierzadko kończą się bardzo poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet śmiercią jednego z samców. Dlatego tez w akwarium nie powinno się trzymać więcej niż jednego samca.

Wobec innych gatunków bojowniki są raczej tolerancyjne. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na swoje długie płetwy same mogą stać się celem ataku innych ryb (np. brzanek, które mają zwyczaj podgryzania płetw).

Bojowniki możemy więc trzymać z małymi, spokojnymi rybami, np. kiryski, razbory.

Akwarium: W naturze bojowniki syjamskie żyją w płytkich, stojących wodach. Akwarium nie musi być duże, można przyjąć że dla samca wystarczy ok. 25-litrowy zbiornik. W mniejszym trudno będzie utrzymać stabilne warunki i parametry wody.
Jeśli zamierzamy trzymać harem samiec + dwie samice, to akwarium powinno być odpowiednio większe.

Konieczne jest oczywiście zastosowanie, filtra i grzałki aby utrzymać stałe warunki i równowagę biologiczną.

Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinami, które zapewnią niezbędne schronienie.

Woda w akwarium powinna być czysta, odstana, pH ok 6,5 do 7,5. Należy zwrócić uwagę przy podmianie wody, aby nie wymieniać jednorazowo więcej niż ok. 25%, bo bojowniki choć generalnie dość odporne, to są wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody. Dla samego bojownika akwarium nie wymaga napowietrzania.

Bojownik lubi odpoczywać na płaskich powierzchniach. Dlatego akwarium powinno być obsadzone roślinami o twardych liściach np. z gatunku żabienic, i udekorowane płaskimi kamieniami, itp.
Pokarm: Mrożony, żywy, suchy, tabletki. Ochotka nie częściej jak 2x w tygodniu.
Rozróżnianie płci: Samiec jest większy i barwniejszy od samicy, ma też dłuższe, większe i ostro zakończone płetwy. Samica jest znacznie mniej intensywnie ubarwiona, a jej płetwy nie są tak okazałe.

Nie należy trzymać dwóch samców w jednym zbiorniku, gdyż słabszy może zostać zabity.
Rozmnażanie: Samiec wabi samicę do gniazda (dość dużego, zwykle o powierzchni 10x10cm). Właściwy akt ma miejsce pod gniazdem. Jaja wyrzucane przez samicę są przenoszone przez samca do gniazda. Następnie samiec odpędza samicę i sam opiekuje się jajami (należy odłowić samicę, gdyż może zostać nawet zabita przez samca). Młode karmimy pokarmem pyłowym, larwami oczlika i solowca.
Na jednego samca powinno przypadać kilka samic, przynajmniej 2 albo 3.
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?