jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Bojownik jawajski
rejestracja przypomnienie hasła

Bojownik jawajski (Betta picta)

Bojownik jawajski - Betta picta
Inne nazwy:
Rodzina: Guramiowate (Osphronemidae)
Wystepowanie: Jawa, Sumatra (Indonezja)
Wielkość (samiec/samica): 5 /4
Zalecana pojemność
akwarium:
100 litrów
Zalecana długość
akwarium:
50 cm
Temperatura: 22-28 °C Karta-temp
pH: 6.5-7.5
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Ryba ta nie jest agresywna względem innych, jak i własnego gatunku. Lubi chować się wśród liści, lub dekoracji.
Akwarium: Akwarium nie powinno być bardzo małe, ze względu na średnie rozmiary tej ryby i jej dużą ruchliwość. Powinno mieć bardzo dużo kryjówek, np. w korzeniach lub skałach. Wymaga również akwarium gęsto obsadzonego roślinami z tyłu i po bokach, ale zapewniającego przestrzeń do pływania.
Pokarm: Spożywa pokarm suchy podstawowy, ale należy go często karmić pokarmem liofilizowanym mięsnym lub żywym. Młode jedzą utarty na pył pokarm.
Rozróżnianie płci: Samice są trochę mniejsze, nie mają szpiczastych płetw.
Rozmnażanie: By doszło do tarła, należy systematycznie zwiększać temperaturę, przy okazji usuwając wodę z akwarium. Warto również usunąć większe i wrażliwsze rośliny. Temperatura nie powinna przekroczyć 29 °C. Gdy poziom wody będzie mniejszy o ok. 30-50%, ryby mogą rozpocząć tarło. Samica składa ikrę przy dnie. Samiec "połyka" młode i umieszcza je w worku skrzelowym, gdzie rozwijają się aż osiągną długość 7 mm (trwa to ok. 14 dni). Młode ryby wymagają napowietrzania przez pierwsze 3 tygodnie życia.
Miejsce w zbiorniku: dno/środek Karta-aqua2
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?