jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Barwniak szmaragdowy
rejestracja przypomnienie hasła

Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus )

Barwniak szmaragdowy - Pelvicachromis taeniatus
Źródło:
Inne nazwy:
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Wody Nigeri i Kamerunu
Wielkość (samiec/samica): 9 /7
Zalecana pojemność
akwarium:
80 litrów
Zalecana długość
akwarium:
brak danych
Temperatura: 24-28 °C Karta-temp
pH: 6.2-6.8
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Barwniak szmaragdowy to łagodna i towarzyska ryba. Najlepiej czuje się w parach. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Najlepiej trzymać ją z gatunkami przebywającymi w górnych partiach akwarium.

W okresie tarła staje się bardziej agresywna. Przebywa głównie w pobliżu dna i broni swojego terytorium przed innymi rybami. W trakcie tarła barwniaki mają tendencję do przekopywania podłoża, ale raczej nie szkodzą rosnącym w akwarium roślinom.
Akwarium: W naturalnych warunkach barwniaki żyją w przybrzeżnych strefach niewielkich rzek o bardzo czystej, krystalicznej wodzie. Niekiedy są to nawet wody słonawe.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, ale jednocześnie tak zaplanowane by zapewnić barwniakom wolną przestrzeń do swobodnego pływania. Konieczne jest kilka kryjówek wśród kamieni lub korzeni. Oświetlenie niezbyt mocne. Podłoże najlepiej drobnoziarniste, np. piaskowe.
Pokarm: Mięsny. Najlepiej przyjmuje mrożone lub żywe pokarmy (larwy ochotki, komarów). Jednak można go przyzwyczaić do suchej paszy.
Rozróżnianie płci: Rozróżnienie płci jest łatwe. Samce są większe, osiągają do 9 cm i masywniejsze. Płetwy grzbietowa i odbytowa są zaostrzone, natomiast płetwa ogonowa ma kształt klinowaty. Samice dorastają do 7 cm długości i są intensywniej ubarwione.
Rozmnażanie: Rozmnażanie barwniaków jest stosunkowo łatwe. Rybki do rozrodu wybierają miejsca spokojne i osłonięte. Może to być np. spód korzenia, skalna grota, lub łupina kokosa. Przygotowując się do tarła kopią dołki w podłożu, dlatego jeśli chcemy im to ułatwić najlepiej stosować jako podłoże drobny żwirek. Sprzyjające warunki do tarła to miękka woda, nieco niższe pH, ok. 6.0-6.5.
Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Narybek karmimy drobnym pokarmem - bardzo drobne pokarmy suche, następnie np. artemia.
Miejsce w zbiorniku: dno akwarium Karta-aqua1
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?