jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Akara pomarańczowopłetwa
rejestracja przypomnienie hasła

Akara pomarańczowopłetwa (Aequidens rivulatus)

Akara pomarańczowopłetwa - Aequidens rivulatus
Źródło: Wikipedia.org
Inne nazwy: Green Terror
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Ameryka Południowa - Peru, Ekwador
Wielkość (samiec/samica): 20 /15
Zalecana pojemność
akwarium:
240 litrów
Zalecana długość
akwarium:
120 cm
Temperatura: 24-26 °C Karta-temp
pH: 6-7.5
Twardość: twarda
Charakterystyka: Akary to jak na swoje rozmiary na ogół spokojne ryby. Akara pomarańczowopłetwa jest jednak wyjątkiem od tej reguły, gdyż przejawia wyraźny terytorializm i szczególnie w okresie tarła potrafi być bardzo agresywna. Nie przypadkiem zyskała więc sobie anglojęzyczny przydomek "Green Terror".
Akwarium: Akary osiągają dosyć znaczne rozmiary (do 20 cm), więc w pełni dojrzałe okazy potrzebują akwarium, które zapewni im niezbędne minimum przestrzeni. W tym przypadku można przyjąć że ok 120 cm długości zbiornika będzie optymalne.

Na dnie należy ułożyć drobnoziarnisty żwir, na którym umieszczamy konstrukcje z kamieni, korzeni, fragmentów drewna. Takie dekoracje zapewnią odpowiednią liczbę kryjówek. Jeśli nie zależy nam na naturalnych dekoracjach, to z powodzeniem sprawdzą się "groty" z odwróconych doniczek lub podobnych elementów.

Można również zasadzić odporniejsze gatunki roślin, ale należy zaznaczyć, że mogą one być wykopywane. Jeśli zdecydujemy się na rośliny, to dobrze otoczyć je większymi kamieniami, które uniemożliwią a przynajmniej utrudnią rybom ich wykopywanie.

Akwarium powinno być jednogatunkowe, jedynie młode osobniki można trzymać z akwarium towarzyskim z innymi gatunkami.

Akary nie są specjalnie wymagające jeśli chodzi o parametry wody, należy jedynie dbać o to, by pH nie przekraczało wartości 7,5. Temperaturę utrzymujemy na poziomie ok. 24-25 stopni. Akary, jak każde duże ryby dosyć szybko zanieczyszczają wodę, więc konieczne są częste jej podmiany. Filtracja powinna być wydajna, ale prąd wody raczej umiarkowany.

Oświetlenie raczej przytłumione, dla osiągnięcia tego efektu możemy zastosować rośliny pływające, które zatrzymają część światła.
Pokarm: Ryba wszystkożerna, chętnie zjada każdy rodzaj pokarmu. Należy unikać pokarmu zawierającego białka ssaków, znacznie lepiej sprawdzi się żywa karma w postaci np. rozwielitki, oczlików, itp.
Rozróżnianie płci: Rozróżnienie płci jest trudne. Samiec jest zazwyczaj nieco większy, a jego płetwy dłuższe i ostro zakończone. Są to jednak różnice dość subtelne. Dorosłe samce mogą mieć na czole wypukłość, wyglądającą jak garb.
Rozmnażanie:
Miejsce w zbiorniku: góra akwarium Karta-aqua5
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?