jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Akara pięcioplama
rejestracja przypomnienie hasła

Akara pięcioplama (Hemichromis fasciatus)

Akara pięcioplama - Hemichromis fasciatus
Inne nazwy: Banded Jewelfish, Czerwieniak pięcioplamy
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Wystepowanie: Afryka Zachodnia
Wielkość (samiec/samica): 15 /15
Zalecana pojemność
akwarium:
250 litrów
Zalecana długość
akwarium:
120 cm
Temperatura: 23-25 °C Karta-temp
pH: 7
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Ryba z rodzaju Hemichromis, do którego należą ryby potocznie zwane Jewel cichlids (z ang. jewel - klejnot). Rodzaj ten obejmuje ryby z zachodniej i północno-wschodniej części Afryki. Poza akarą pięcioplamą jej przedstawicielem jest także m.in. czerwieniak dwuplamy. Jak sama nazwa wskazuje gatunki te są zwykle intensywnie i różnorodnie ubarwione.

Nie inaczej jest w przypadku akary pięcioplamej. Jej typowe ubarwienie to szaro-srebrne ciało z pięcioma charakterystycznymi plamami po obu bokach, rozciągającymi się od pokrywy skrzelowej aż po płetwę ogonową. Dolna część ciała jest koloru pomarańczowo-czerwonego do różowego na brzuchu. Młode osobniki nie są tak intensywnie ubarwione.

Jest to ryba agresywna, wykazująca silny terytorializm. Można ją trzymać razem z innymi dużymi gatunkami pięlęgnic, oczywiście pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio duże akwarium.
Akwarium: Akwarium powinno być urządzone podobnie jak dla innych dużych pielęgnic. Konieczne są liczne kryjówki pośród kamieni i korzeni, skalne groty i dużo wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny mają małe szanse się utrzymać, chyba że zostaną dobrze osadzone w podłożu i dodatkowo zabezpieczone np kamieniami, ponieważ akara ma tendencje do przekopywania dna. Jako dekoracji można natomiast użyć roślin pływających.
Pokarm: Akara jest rybą drapieżną i mięsożerną. W naturze odżywia się owadami, krewetkami i mniejszymi rybami. Zalecany jest pokarm przede wszystkim żywy lub mrożony, a jako uzupełnienie diety pokarmy suche.
Rozróżnianie płci:
Rozmnażanie: Ikra składana jest na wcześniej oczyszczonym płaskim kamieniu. Jednorazowo samica składa maksymalnie ok. 1000 jaj. Narybkiem opiekują się oboje rodzice, do czasu gdy osiągnie on długość ok. 3 cm.
Miejsce w zbiorniku: brak danych Karta-aqua0
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?