jesteś tutaj: Strona główna » Katalog roślin » Nadwódka wielonasienna
rejestracja przypomnienie hasła

Nadwódka wielonasienna (Hygrophila polysperma)

Nadwódka wielonasienna - Hygrophila polysperma
Inne nazwy:
Wystepowanie: Azja (Indie)
Wysokość: 50 cm
Szerokość: 15 cm
Temperatura: 18-30 °C Karta-temp
pH: 6-8
Twardość: średnio twarda
Oświetlenie: średnie
Wzrost: szybki
Trudność hodowli: łatwa
Miejsce w zbiorniku: tył
Opis: Hygrophila polysperma to ziemnowodna roślina. Pochodzi z regionu Indo-Malezji. Wodna forma ma długie łodygi do 50cm z naprzeciwlegle ułożonymi liśćmi, bardzo różnorodnymi w kształcie i kolorze. Liście rośliny nawodnej są węższe i ciemnozielone. Formują jasnozielone kępki, które rosną w kierunku dobrze oświetlonej powierzchni. Nawódka jest rośliną bardzo wytrzymałą i łatwo adoptującą się, nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Piasek z dodatkiem odrobiny mułu i gliny, pozostawiony w spokoju jest wystarczający na 2-3 lata dobrego wzrostu. Dla wzrostu korzystne jest także wzbogacanie wody CO2 (dwutlenkiem węgla), nie toleruje więc roślin wymagających alkalicznej wody. Hygrophila jest jedną z najłatwiejszych do rozmnożenia roślin - wszystkie części rośliny są w stanie się ukorzenić i dać początek nowej roślinie. Nawet wolnopływające liście mogą ostatecznie uformować nową roślinę.

Jest to roślina błotna, która jednak dobrze może rosnąć w ciągłym zanurzeniu. Forma dzika ma jasnozielone z wierzchu liście podwodne, które pod wpływem bardzo silnego oświetlenia mogą nieco czerwienieć. Pod spodem są one białozielone, w akwariach do około 5cm długie, zwykle jednak mniejsze. W handlu akwarystycznym spotyka się też niekiedy tak zwaną użyłkowaną formę nadwódki wielonasiennej, z wyraźnie jasnymi nerwami blaszki liściowej. Nie jest ona trwała i po zmianie warunków uprawy wraca często do formy wyjściowej.

Jasnozielone rośliny nadwódki nadają się specjalnie do sadzenia w tylnej części akwarium, posadzone bardziej z przodu powinny być często skracane, aby nie zasłaniały innych roślin. Nadwódka wielonasienna jest wytrzymałą rośliną - zasadniczym warunkiem jej udanej uprawy jest dostatecznie silne oświetlenie.
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?